Valójában az ember és a mai élővilág kialakulása óta folyamatos háború zajlik a vírusok ellen. A fejlődő tudománynak köszönhetően ma már számos vírus okozta megbetegedésre létezik védőoltás és gyógyszer, amelyeknek köszönhetően hatékony segítséget kaphatunk a betegségek felépülésében. Valamint a vakcinák lehetővé tették a fertőzések széles körű elterjedésének megakadályozását is. Azonban ez sajnos korántsem mondható el az összes vírus okozta megbetegedés esetén, amelyet a napjainkban is felbukkant új koronavírus (COVID-19) betegség is mutat. Amíg ezeknek a vírusos megbetegedéseknek a kezelésére nincs ellenszer, addig is van lehetőségünk több frontos is védekezni a megbetegedés ellen. A továbbiakban részletesen megismerhetjük ezeket a védekezési formákat. Illetve emellett betekintést nyerhetünk a vírus és baktérium közötti különbségekbe, valamint segítséget kaphatunk az immunitás megőrzéséhez egyaránt.
Sok esetben merülhet fel a kérdés: Baktérium vagy vírus okozta megbetegedésről beszélünk? Sokan még a mai napig is szinonimaként használják e két kifejezést. Tévesen! Azonban fontos megjegyezni, hogy egy betegség pontos diagnózisának felállításához elengedhetetlen az orvosi vizsgálat. Így elkerülhetők a téves gyógymódok és az adott betegség kezelésére célzott segítséget kaphatunk.
Röviden nézzük meg, melyek a legfontosabb különbségek e két élőlény között.
A baktériumok egysejtű élőlények. Jelen vannak a vízben, a levegőben, valamint az állatok és az emberek szervezetében egyaránt. Vannak súlyos betegségeket okozó baktériumok, azonban többségük jótékony hatású és egyáltalán nem káros az egészségünket tekintve. Többek között a bélflóra egyensúlyát fenntartó baktériumok is a jótékony hatásúak csoportját erősíti.
A vírusok a baktériumokkal szemben még kisebb élőlények, amelyek élő szervezetben képesek táplálkozni és életben maradni. Sok esetben az immunrendszer meggyengülésével okozhatnak betegségeket.
A vírus, illetve baktérium okozta megbetegedések tünetei sok esetben hasonlóak, azonban kezelésük eltérő. Ezért is elengedhetetlen orvosi vizsgálat a pontos diagnózis felállításához.
Emellett természetesen számos óvintézkedés betartása javasolt, - rendszeres szellőztetés, nagy tömeg kerülése, betegekkel való érintkezés kerülése - azonban e három pont elkerülhetetlen az egészség megőrzéséhez.